iServer מקבוצת InterSpace, 073-222-4444  
McAfee Secure - אבטחת אתרים
   
  www.  
 
שרת אינטרנט
הידעת על שרת יעודי
 
אינטרספייס הינה חברת אירוח אתרים או שרתים יעודיים או וירטואליים (VPS) היחידה בישראל עם תשתית חוות שרתים ותקשורת בבעלותה.
Dedicated Server

שרתים ייעודיים

המדריך המלא לבחירת שרת יעודי

המדריך המלא לבחירת שרתים ייעודיים כולל ארבעה פרקים:
  1. הסבר כללי על שרתים ייעודיים
  2. שיקולים ראשונים טרם בחירת שרת ייעודי
  3. עשר הבחירות ללקוחות שרת ייעודי באינטרנט
  4. יתרונות וחסרונות שרת ייעודי

פרק 3: עשר הבחירות ללקוחות שרת ייעודי באינטרנט

ישנן הגדרות רבות לשירותי שרת ייעודי. ההסבר להלן ינסה לתאר את שלל האפשרויות הרבות, במטרה לעזור לכם לעשות את הבחירה הנכונה עבורכם.

בחירה ראשונה: השכרה או קניית שרת ייעודי ?


החלטה על השכרת שרת יעודי או רכישה של שרת יעודי, תלויה במידה רבה בבשלות של העסק או באפשרויות הפיננסיות האישיות של בעל העסק.

ככלל, השכרת שרת הינה עסקה חודשית מתחדשת, בהתחייבות קצרת טווח יחסית, החל מחודש בודד ועד 12 חודשים מראש.

עסקאות רכישת שרת ייעודי, הן עסקאות ליסינג מימוני, בהן נפרסים התשלומים על השרת בעסקה בהתחייבות ארוכת טווח, לתקופה של 24 או 36 חודשים. בעסקת רכישת שרת ישנם תמיד שני מרכיבים בסיסיים - אחסון השרת בחוות השרתים, קרי תשלום בגין תשתיות (חשמל, מיזוג אויר, שטח אחסון, רוחב פס) ותשלום בגין עסקת הרכישה.

אחר תקופת הרכישה, השרת הינו בבעלות הלקוח והוא יכול להחליט אם להישאר בחוות השרתים הנוכחית או לעבור לספק אחר. בכל מקרה, לאחר תקופת ההתחייבות יורדים התשלומים בגין רכישת השרת ונותרים רק עם התשלומים בגין שירותי האחסון והשירותים הנוספים שנרכשו מספק השירותים.

בחירה שניה: סוג השרת והיצרן


כשמחליטים על שרתים, חשוב לראות שהשרת הוא מסוג מוכר (Brand), שהספק מצהיר שהוא שותף עסקי או משווק מורשה של הספק.

בארץ נהוג להשתמש בשרתים בגודל 1U או "פיצה", המסמל את גובה השרת בתוך ארון השרתים (מקביל ל- 1.75 אינץ') או שרתי 2U , שגובהם כפול. החברות הנפוצות לשרתים הינן HP, IBM ,Dell, Intel. השרתים של שתי היצרנים האחרונים הינם יקרים מעט יותר, אך נחשבים ברמה גבוהה מאוד.

פרמטרים חשובים נוספים, שיש לקחת בחשבון בעת בחירת שרת יעודי:

בחירה שלישית: שרת מנוהל או לא מנוהל


האם ניהול התוכנה של השרת היא באחריות הספק או באחריותך ? ללקוחות שאין בארגון שלהם אדם היכול לנהל את השרת עבורם לא מומלץ לקחת תוכנית של שרת לא מנוהל.

לקוח המתכוון לשכור שירותי חברת אינטגרציה לניהול השרת, כאשר השרת שלו יושב בחוות שרתים, לא לוקח בחשבון את היתרון הגלום בהסתייעות בצוות טכני מיומן ומנוסה, הזמין בחוות שרתים.

חברות איחסון שרתים עובדות לרוב עם שרתים מדגמים וסוגים אמינים ומוכרים ולרוב לא יסכימו לנהל עבור הלקוח שרתים, שלא נרכשו או הושכרו באמצעותם. זאת בשל חוסר יכולת לספק תמיכה ברמה מקצועית גבוהה או אחריות על הרכיבים לשרת שלא נקנה באמצעותם.

באופן כללי, לכל שרת אינטרנט ייעודי יש שלושה מרכיבים - שטח אחסון, נפח תעבורת נתונים ומשאבי מעבד מרכזי. מושגי הליבה - דיסקים, CPU, זכרון RAM, תעבורת נתונים אז מהם שלושת המושגים המרכזיים, הקשורים למכונה עצמה, שהלקוח צריך להחליט לגביהם ?

בחירה רביעית: שטח אחסון (דיסקים)


בשוק קיימים שני סוגים עיקריים של דיסקים, הסטנדרטיים הינם מסוג SATA (במהירות של 7.2K עד 10K סיבובים לדקה) ודיסקים מהירים יותר מסוג SAS (במהירות של 10Kעד 15K סיבובים לדקה).

ההחלטה לגבי סוג הדיסקים והנפח שלהם מושפעת מהשימוש או הייעוד של שרת האינטרנט.

שרת שמיועד להריץ אפליקציות עם דוחות רבים, עם בסיס נתונים גדול, יחייב דיסקים מהירים יותר מסוג SAS, שהם גם יקרים יותר.

נפחי הדיסקים מושפעים אף הם מהשימוש בשרת. לדוגמה: שרת המיועד לאחסון (Storage Server) נזדקק לדיסקים בנפחים גדולים, החל בנפח 750G, 500G או אפילו TERA.

בחירה חמישית: משאבי מעבד מרכזי - מעבד, זכרון RAM


בבואנו להחליט על בחירת שרת יעודי, יש משמעות רבה להתאמה שבין מרכיבי השרת לבין ייעוד השרת.

בסעיף זה נבין מהי המשמעות הנודעת לבחירה במעבד, כזה או אחר, וכמה זכרון נדרש.

השרת, כמו כל מחשב אחר, מצוייד בכוח עיבוד, המושפע מעוצמת המעבד המותקן בתוכו. בשוק קיימים כיום מעבדי מרובי ליבות, בעלי ארבע-ליבות (Quadcore), שמהירות העיבוד שלהם הינה החל מ-2 מגה-הרץ ומעלה. בחירה במעבד כזה או אחר משפיעה, לא רק על עוצמת המחשוב שנקבל, כי אם גם על מחיר השרת.

על הלקוח להחליט במעוד מועד, אם דרוש לו שרת ייעודי הניתן להרחבה למעבד או מעבדים נוספים (או לא). בחירה זו תשפיע ישירות על יכולת הגידול העתידית של העסק, אך גם על מחיר העסקה שאנחנו משלמים, לפחות בטווח הקצר.

נקודה נוספת, הקשורה למשאבי המחשב, היא הבחירה בגודל הזכרון, הנמדד במונחי GIGA RAM. הזכרונות הסטנדרטיים הבסיסיים הנהוגים כיום בשרתים יעודיים הינם 2G RAM ומעלה.

בחירה שישית: נפח תעבורת נתונים


המינוח המתייחס לתעבורת הנתונים החודשית אינו מצויין תמיד על ידי ספק שירותי אחסון השרת היעודי. לרוב תקבלו נתון כמו "רוחב פס".

שרת יעודי, המקושר בקו במהירות (נכנסת ויוצאת) של 5 מגהביט בשניה, מאפשר העברת נתונים בהיקף של כ-500-600 ג'יגהבייט בחודש.

חשוב להבין, כי יש זיקה ישירה בין "רוחב הפס" היעודי המוקצה לשרת לבין היקף תעבורת הנתונים החודשית שהוא יאפשר

בחירה שביעית: רוחב פס וקווי התקשורת


מה רוחב הפס שדרכו מחובר השרת ? שימו לב, האם יש הגבלה על התעבורה וודאו שיש רוחב פס שמור לשרת. כדאי לעשות נסיון לגשת לשרת המאוחסן בחווה ממספר מקומות בעולם בזמנים שונים. כמו כן, בקשו מהספק כתובת של שרת, הדומה בקונפיגורציה שלו לשרת המוצע לכם, על מנת לבחון את ביצועי החווה שלו. תוכלו להיעזר לשם כך בכלים הקיימים לבדיקת ביצועים. ההחלטה לגבי הביצועים קשורה גם במיקום. אם 90% מקהל הגולשים שלכם ממוקם בארץ, אין סיבה למקם את השרת בארה"ב, גם אם מחיר השירות המוצע זול משמעותית, מאחר שחווית הגלישה, ברוב האתר, תהיה לקויה, בשל המרחק הגיאוגרפי הרב של השרת מקהל המטרה שלו.

בחירה שמינית: אבטחת שרתים


שירות אבטחה בסיסי הינו Firewall וכאן עליכם להחליט, האם שירותי Firewall שיתופיים מספקים עבורכם או שדירשתכם הינה ל-Firewall יעודי בחומרה, המקושר ישירות לשרת שלכם.

לשירות Firewall שיתופי ישנם שני חסרונות מרכזיים:

בדרך כלל ניתן לקבל את אותן חסימות, אולם הסכנה יכולה להגיע משרתים אחרים המקבלים שרות דומה. Firewall שיתופי לחווה שלמה הינו קשה מאד לניהול. לא אחת קורה שהגדרות עבור משתמש אחד ינטרלו חסימות לשרת אחר.

מומלץ ביותר, אם התקציב מאפשר זאת, להתקין Firewall יעודי, הכולל גם שירותי VPN, המאפשרים גישה בטוחה מרחוק לשרתים.

אם אין באפשרותכם לתקצב Firewall יעודי ושרת האינטרנט הינו שרת לינוקס, הפעלת Firewall מובנה בלינוקס כמו IPTABLES יכול להיות פתרון טוב.

בחירה תשיעית: גיבוי עצמי או גיבוי שרתים מנוהל


שירותי הגיבוי הינם לרוב גיבוי של קבצים ותיקיות, הכולל גיבוי של בסיסי נתונים.

במקרה של קריסת חומרה או צורך בהתקנה מחדש של השרת, ניתן להתבסס על שיחזור, אך סביר שיהיה צורך קודם לכן לבנות את מערכת ההפעלה והתוכנות מחדש.

בדיקות שיש לבצע מול ספק שירותי הגיבוי:
  • האם גיבוי השרת שלכם פועל ומגבה קבצים על בסיס יומי ?
  • מה נפח הדיסק המגובה ?
  • מהן עלויות השחזור ?
לאחר רכישת השרת בצעו נסיון, ובקשו לשחזר קבצים מסויימים. תוכלו ללמוד מכך על מגבלות תהליך השחזור.

בחירה עשירית: ממשק ניהול אתרים


ממשק ניהול היא תוכנה לניהול האתרים המאוחסנים על השרת.

ממשקי ניהול חבילות שרת ייעודי רבות כוללות גם ממשק ניהול וזה יתרון חשוב. תוכלו לקרוא עוד ממשקי ניהול במאמר על ממשקי ניהול אתרים.

הפרק הבא: יתרונות וחסרונות שרת ייעודי


המאמר נכתב על ידי עמית גל, סמנכ"ל פיתוח עסקי, קבוצת אינטרספייס בע"מ.
אינטספייס מספקת שירותי אירוח שרתים וירטואליים VPS ושרתים יעודיים, בחוות שרתים פרטית.

לפרטים נוספים על שרת יעודי צלצל 073-222-4444 או מלא טופס התענינות

Dedicated Server
שרת יעודי